Současnost

Medjugorje patří, vedle Lurd, Fatimy, Santiaga de Compostela a Guadalupe, k jedním z nejnavštěvovanějších křesťanských poutních míst současnosti. Jen během prvních dvaceti let své existence navštívilo toto místo více než dvacet miliónů poutníků z celého světa, kteří vyprávějí, jak jim právě toto místo změnilo život, jak ve svém životě zakusili milost obrácení a začali cítit pokoj, po kterém tolik toužili. Celá řada biskupů a bezpočet kněží zde během roku slaví mši svatou a dlouhé hodiny naslouchají ve zpovědnicích. Mnoho kněží a laiků zde poznává své duchovní povolání a také se zde udála celá řada zázračných uzdravení, která jsou patřičně zdokumentována.

Medjugorje je jednoduše místem, kde pokoj může naplnit kohokoli, kdo po něm touží a otevře své srdce Bohu.

Medjugorje a církev

Katolická církev se k pravosti medjugorských zjevení dosud závazně nevyjádřila a ani nemůže, jelikož není možné vydat konečné stanovisko o pravosti či nepravosti zjevení, pokud stále trvají. Nicméně církev, prostřednictvím Kongregace pro nauku víry, celý vývoj od počátku zjevení až po současnost podrobně zkoumá a vydává jednotlivá doporučení, aby se křesťané mohli v celé této situaci zorientovat.

Proto zde uvádíme několik vyjádření Vatikánu a apoštolského vizitátora pro farnost Medjugorje, která byla v poslední době vydána:

31. května 2018Papež jmenoval apoštolského vizitátora pro farnost Medjugorje

Tiskové středisko Svatého stolce oznámilo, že ke dnešnímu datu (31.5.2018) Svatý otec František jmenoval zvláštního apoštolského vizitátora pro farnost Medžugorje, a to na dobu neurčitou a ad nutum Sanctae Sedis (tedy k dispozici Svatému stolci). Stává se jím emeritní arcibiskup polské diecéze Varšava-Praga, mons. Henryk Hoser, S.A.C.

Více zde: Papež jmenoval apoštolského vizitátora pro farnost Medžugorje – Vatican News

23. července 2018Arcibiskup Hoser: Kristus středem lidové zbožnosti v Medjugorii

Polský arcibiskup Henryk Hoser, kterého papež František 31. května jmenoval apoštolským vizitátorem ve farnosti Medžugorje, v neděli v sedm hodin večer zahájil své poslání při mši svaté v kostele sv. Jáchyma. Za přítomnosti mnoha místních věřících a poutníků s ním koncelebrovali apoštolský nuncius v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuto, biskup severoitalské diecéze Alessandria, mons. Guido Gallese, a provinciál františkánů, o. Fra Miljenko Šteko, OFM.

Více zde: Arcibiskup Hoser: Kristus středem lidové zbožnosti v Medžugorje – Vatican News

26. července 2018Arcibiskup Hoser: Lidé zde zakoušejí opravdovou duchovní obnovu

„Mým posláním je vyjádřit starost papeže Františka o farníky a poutníky, kteří v zástupech přicházejí do Medžugorje, a jejich počet stále narůstá“ – říká Vatikánskému rozhlasu arcibiskup Henryk Hoser SAC.

Více zde: Arcibiskup Hoser: Lidé zde zakoušejí opravdovou duchovní obnovu – Vatican News

12. května 2019Petrův nástupce k poutím do Medjugorje

Prozatimní ředitel tiskového střediska Svatého stolce v odpovědi na dotaz novinářů sdělil, že „Svatý otec prostřednictvím arcibiskupa Henryka Hosera, apoštolského vizitátora v Medjugorii, a prostřednictvím nunciatury v Sarajevu, oznámil, že je možné organizovat poutě do Medjugorje. Stále však ve snaze nevytvářet dojem, že tím církev uznává autenticitu tamějších fenoménů, jež dosud vyžadují církevní šetření.

Více zde: Petrův nástupce k poutím do Medžugorje – Vatican News

23. července 2019Arcibiskup Hoser: V Medjugorii nejsou stopy hereze

Před dvanácti měsíci začala mise polského arcibiskupa Henryka Hosera, jehož papež František jmenoval apoštolským vizitátorem v hercegovinské farnosti Medjugorje, městečka, které je dějištěm údajných mariánských zjevení. „Byl to intenzivní rok, prožitý plně ve znamení Matky Boží“, hodnotí papežský vyslanec pro dnešní vydání italského listu Avvenire.

Více zde: Arcibiskup Hoser: V Medžugorje nejsou stopy hereze – Vatican News

1. srpna 2019Delegace Svatého stolce na festivalu mládeže v Medjugorii

Třicátý ročník tzv. festivalu mládeže, který se začátkem srpna (1. 6. 8. 2019) každoročně pořádá v této bosenské lokalitě, probíhá letos také za účasti představitelů Apoštolského stolce.

Více zde: Delegace Svatého stolce na festivalu mládeže v Medžugorje – Vatican News

19. srpna 2019Mons. Hoser: Počet poutníků přibývá

Od papežského schválení poutí do Medjugorje letos v květnu počet poutníků narůstá. Mohou totiž nyní cestovat nejen „soukromě“, ale rovněž pod oficiálním patronátem diecézí a farností. Přibylo také významných návštěvníků. Na vrch Križevac připutoval arcibiskup Rino Fisichella, předseda Papežské rady pro novou evangelizaci, nebo biskup Terstu Giampaolo Crepaldi. „Je to znamení užšího vztahu mezi Medjugor, obecnou církví a Svatým stolcem,“ vysvětluje agentuře SIR Mons. Henryk Hoser, apoštolský vizitátor se zvláštním pověřením pro tuto nebývalou farnost.

Více zde: Mons. Hoser: Počet poutníků přibývá – Vatican News

15. srpna 2020Nový biskup diecéze, do níž patří Medjugorje

Papež jmenoval nového biskupa bosensko-hercegovinské diecéze Mostar-Duvno. Stalo se tak již před měsícem (11. července) a jde o obvyklou výměnu v biskupské službě z důvodů dosažení věkové hranice dosavadního pastýře.

Více zde: Nový biskup diecéze, do níž patří Medžugorje – Vatican News

16. srpna 2021Zemřel arcibiskup Hoser, apoštolský vizitátor v Medjugorii

Ve věku 78 let zemřel v pátek 13. srpna polský arcibiskup Henryk Hoser, kterého v roce 2018 papež František jmenoval apoštolským vizitátorem ve farnosti Medjugorje. Jak informovala Polská biskupská konference, Mons. Hoser zesnul po dlouhé a těžké nemoci, kterou zkomplikovala nákaza koronavirem. Pohřební obřady se budou konat v pátek 20. srpna v katedrále diecéze Varšava-Praga.

Více zde: Zemřel arcibiskup Hoser, apoštolský vizitátor v Medžugorje – Vatican News

29. listopadu 2021Novým apoštolským vizitátorem v Medjugorii se stává arcibiskup Cavalli

Italský arcibiskup Aldo Cavalli, dosavadní nuncius v Nizozemsku, se stává novým apoštolským vizitátorem ve farnosti Medjugorje. Papež František jej jmenoval na dobu neurčitou a k dispozici Svatému stolci (ad nutum Sanctae Sedis). Arcibiskup Cavalli nastoupí do tohoto úřadu po zesnulém polském arcibiskupovi Henrykovi Hoserovi.

Více zde: Novým apoštolským vizitátorem v Medžugorje se stává arcibiskup Cavalli – Vatican News

2. srpna 2022Vydejte se na dovolenou do svého srdce, píše papež mladým do Medjugorje

Papež František se obrátil osobním písemným poselstvím k účastníkům Festivalu mládeže, který se koná v Medjugorii od 1. do 6. srpna. List Svatého otce přečetl včera, 1. srpna, apoštolský vizitátor, arcibiskup Aldo Cavalli, a dnes jej zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce. Přinášíme jeho plné znění.

Více zde: Vydejte se na dovolenou do svého srdce, píše papež mladým do Medžugorje – Vatican News

27. července 2023Papež píše účastníkům medjugorského Mladifestu

V poselství mladým lidem, kteří se účastní 34. ročníku mládežnického festivalu v Medjugorii, jenž začal ve středu 26. a potrvá do 30. července, František poukazuje na krásu hledání Boží vůle: není to nic vnuceného, ale projekt lásky, kterým se člověk realizuje.

Více zde: Papež píše účastníkům medžugorského Mladifestu – Vatican News