Fra Zvonimir Pavičić, OFM o slavení eucharistie…

Během postní doby v programu Rádia MIR Medjugorje každé čtvrtky od 10:15 hod. můžete poslouchat pořad „Poznejme svátosti“, ve kterém fra Zvonimir Pavičić, OFM, farář farnosti sv. Jakuba v Medjugorji, hovoří o eucharistii a všem, co s ní souvisí. Jak název pořadu napovídá, zmíní se i o dalších svátostech. V prvním vydání pořadu bylo hovořeno o společenství soustředěné obce při svaté mši, o důstojnosti chování a oblékání na mši, jak se připravit na účast na mši a kdy mše vlastně začíná. Byly také zmíněny úvodní obřady.

„Eucharistie je středem našeho křesťanského života, jak říkají církevní dokumenty, je pramenem a vrcholem našeho svátostného života. V ní se setkáváme s živým Bohem, skrze ni směřujeme naše modlitby k Bohu. Modlíme se k Bohu spolu s Kristem, spolu s celou Církví. Jsme si vědomi velkého zájmu věřících, když mluvíme o eucharistii, když máme katecheze související s eucharistií, tehdy přichází nejvíce otázek. Věřící rádi a chtějí vědět více o eucharistii, zajímá je, co dělat a jak něco dělat, v jakém okamžiku. Zajímají je gesta, co dané gesto znamená. Nejdůležitější je pochopit, co dané gesto znamená, tedy pochopit, co je Eucharistie. Ačkoli je eucharistie tajemství, které nám Pán dal, nikdy ho nemůžeme plně pochopit, ani nikdo nemůže říci, co je svatá mše, ona je vždy tajemství. Je Boží, není jen naše lidská, proto zůstává pro nás vždy trochu skrytá, neúplná, tedy za závojem. To je to, co nás přitahuje, to je to, co se nám líbí, v ní je vždy něco nového. Vždy nás vyzývá, abychom dali celé své bytí v eucharistickém slavení, abychom ji slavili společně se společenstvím. Proto je vždy i zdrojem mnoha otázek a zájmů. Měli jsme katecheze v adventu o svátosti eucharistie, protože dostáváme mnoho dotazů. Věřící se ptají, co znamená toto, co znamená ono. Tak jsme měli katecheze o eucharistii a po těchto katechezích vznikla myšlenka, že to uděláme na rádiu ve formě těchto pořadů,“ řekl fra Zvonimir o tom, jak vznikla myšlenka realizovat pořad „Poznejme svátosti“.

„Základní, co by člověk měl vědět, je, že eucharistie je slavení společenství. Každý z nás má osobní modlitbu. Modlíme se se svými rodinami, se svými společenstvími, pokud jsme řeholníci. Máme osobní modlitbu, to je ta, když posloucháme Ježíše, který nám říká: „Tvůj Otec vidí ve skrytosti, zavři dveře svého pokoje, tedy dveře svého srdce. Pomodli se k Pánu.“ Každý z nás má osobní modlitbu, osobní záměry. Vrcholem naší osobní modlitby by měla být Eucharistie, ta společná modlitba, modlitba Církve, kde jsme společně se všemi věřícími. To je jeden z jejích charakterů, který bychom měli rozpoznat a ke kterému bychom se měli připojit. Nikdo nemůže slavit Eucharistii sám. Nejtragičtější je, když vidíme člověka, který je na mši izolován od všech věřících, který je na nějakém svém zvláštním místě, které je „rezervováno“ pro něj. Prostě nevidí nikoho jiného, je sám ve své modlitbě, má svého Boha. Přijme svátost, a to je pro něj dost, živí se tím. Tato osoba však zůstává uzavřena před církevností, uzavřena před společenstvím. Vlastně je uzavřena před tím bohatstvím, které pramení z tohoto společenství. Eucharistie je modlitba, kterou společenství vysílá k Pánu. Ne jednotlivec, ale společenství vysílá modlitbu k Pánu. Společenství slaví a je důležité být součástí tohoto společenství. My, ačkoliv rozdílní, jak říká Pavel, jsme jedno tělo. Každý z nás je jiný, každý přichází na mši s nějakým záměrem. Každý má své problémy, každý žije jiným životem. Avšak když jsme na mši, jsme si rovni. Jsem tu jako jedno společenství, které se modlí, jsme jedno tělo. Proto je velmi důležité toto pochopit, nejen pochopit, ale také se tak chovat,“ řekl fra Zvonimir o tom, jak se během celé mše projevuje společenství soustředěné obce, a to jak v modlitbě, zpěvu, tak i ve společném držení těla.

 

zdroj: www.radio-medjugorje.com