Papež František učinil z Medjugorje mezinárodní centrum spirituality

Od počátku svého pontifikátu věnoval papež František Medjugorji zvláštní pozornost. Během let podpořil řadu významných kroků, které přispěly k uznání Medjugorje jako mezinárodního duchovního centra. Tento článek přináší souhrn nejdůležitějších momentů papežovy podpory Medjugorje, včetně jmenování apoštolských vizitátorů, oficiálního schválení poutí a nedávného udělení plnomocných odpustků v rámci Svatého roku 2025.

Papež František sledoval dění v Medjugorji pozorně už od počátku svého pontifikátu – a dokonce ještě dříve, jako kardinál Mario Bergoglio, arcibiskup Buenos Aires. Byl obeznámen s prací Ruiniho komise, kterou zřídil jeho předchůdce Benedikt XVI. Jeho vyjádření o Medjugorji byla různě interpretována, nicméně faktem zůstává, že od roku 2020 pravidelně zasílá své poselství účastníkům Festivalu mládeže v Medjugorji.

Již dříve, na památku Panny Marie Lurdské, 11. února 2017, pověřil Svatý otec zvláštním úkolem Mons. Henryka Hosera SAC, arcibiskupa Varšava-Praga (Polsko), aby se vydal do Medjugorje jako zvláštní vyslanec Svatého stolce.

Dne 31. května 2018 jmenoval papež František arcibiskupa Henryka Hosera, dosavadního zvláštního vyslance Svatého stolce, apoštolským vizitátorem se zvláštní úlohou pro farnost Medjugorje. Arcibiskup Hoser zahájil svou službu slavnostní mší svatou v neděli 22. července v 19 hodin.

„Papež František přijal rozhodnutí, kterým schvaluje poutě do Medjugorje. Ty nyní mohou být oficiálně organizovány diecézemi a farnostmi, a nebudou již pouze v rámci ‘soukromé’ iniciativy, jak tomu bylo dosud.

Tuto zprávu oznámili při ranní mši 12. května 2019 v poutním kostele v Medjugorji, který se stal cílem milionů poutníků, apoštolský nuncius v Bosně a Hercegovině mons. Luigi Pezzuto a mons. Henryk Hoser, apoštolský vizitátor Svatého stolce se zvláštní úlohou pro Medjugorje,“ uvedl Vatican News a přinesla ji také Katolická informační agentura.

Třicet poutních míst a svatyní z celého světa, mezi nimi i Medjugorje, se každý den v květnu 2021 zapojilo do modlitby růžence za ukončení pandemie v rámci modlitebního maratonu s tématem: „Církev se vroucně modlila k Bohu“ (Sk 12,5). Tuto iniciativu, kterou na přání papeže Františka organizovala Papežská rada pro novou evangelizaci, si kladla za cíl podporovat modlitbu růžence mezi věřícími, rodinami a komunitami.

Přímý přenos modlitby růžence probíhal každý den v 18 hodin na oficiálních kanálech Svatého stolce. V Medjugorji se růženec modlil v sobotu 15. května 2021. Předmodlitelem byl tehdejší provinciál Hercegovinské františkánské provincie fra Miljenko Šteko spolu s arcibiskupem Luigim Pezzutem, tehdejším apoštolským nunciem v Bosně a Hercegovině. Pomáhali jim novici této provincie, připojili se farníci z Medjugorje a zpěvem přispěl Velký smíšený sbor „Kraljica Mira“ z Medjugorje. Po modlitbě předsedal arcibiskup Pezzuto také mši svaté.

Tiskový úřad Svatého stolce oznámil dne 27. listopadu 2021 v poledne, že papež František jmenoval arcibiskupa mons. Alda Cavalliho, titulárního arcibiskupa Vibo Valentia a dosavadního apoštolského nuncia v Nizozemsku, apoštolským vizitátorem se zvláštní úlohou pro farnost Medjugorje na dobu neurčitou a ad nutum Sanctae Sedis. Pokračoval tak v misii započaté arcibiskupem Henrykem Hoserem SAC, který zemřel 13. srpna 2021 ve Varšavě.

Arcibiskup Cavalli přijel do Medjugorje na svátek Panny Marie Lurdské (11. února 2022), a první mši svatou s farníky a poutníky slavil 13. února 2022 v 11 hodin v kostele sv. Jakova.

„Děkuji Pánu a Panně Marii, kteří mě prostřednictvím Svatého otce poslali sem,“ řekl tehdy arcibiskup Cavalli.

Apoštolská penitenciárie udělila plnomocné odpustky pro poutníky přicházející do Medjugorje u příležitosti Svatého roku 2025. V Dekretu se mimo jiné uvádí:

„APOŠTOLSKÁ PENITENCIÁRNIE, pro posílení zbožnosti věřících a spásu duší, na základě pravomocí udělených způsobem jí vlastním od Nejvyššího v Kristu Otce a našeho Pána, papeže FRANTIŠKA, z Boží prozřetelnosti papeže, na žádost ctihodného Alda Cavalliho, titulárního arcibiskupa Vibo Valentia, apoštolského vizitátora farnosti sv. Jakova v Medjugorji, velkodušně uděluje PLNOMOCNÉ ODPUSTKY za obvyklých podmínek (svátost smíření, eucharistické přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce), které věřící, vedeni duchem pravé kajícnosti a lásky, mohou získat během celého pravidelného JUBILEJNÍHO ROKU 2025, a které mohou nabídnout i za duše v očistci, pokud vykonají pouť do FARNÍHO KOSTELA SV. JAKUBA V MEDJUGORJI a tam se zbožně zúčastní jubilejních obřadů, nebo alespoň věnují vhodný čas zbožným modlitbám, včetně modlitby Páně, Vyznání víry a vzývání blahoslavené Panny Marie.“

Tato poslední rozhodnutí Svatého stolce o Medjugorji během pontifikátu papeže Františka byla završena vydáním “Nóty o Královně míru” (prostřednictvím Dikasteria pro nauku víry), která pojednává o duchovní zkušenosti spojené s Medjugorjí.

Tato Nóta byla zveřejněna 19. září 2024 a Vatikán jí udělil Medjugorji status “nihil obstat”. Dokument, schválený papežem Františkem, se nevyjadřuje k nadpřirozenosti zjevení, ale uznává bohaté duchovní plody spojené s farností Medjugorje a vyjadřuje vesměs pozitivní postoj k poselstvím, jak informoval Vatican News. Tímto dokumentem je povzbuzována církev k organizování oficiálních poutí do Medjugorje a poznávání její spirituality.

Arcibiskup Cavalli: Papež František učinil z Medjugorje mezinárodní centrum spirituality

V říjnu 2022 se v Medjugorji konal XIV. národní mariologicko-mariánský kongres s názvem „Medjugorje jako příspěvek k nové evangelizaci“ a 19. října byl představen i sborník odborných prací z tohoto kongresu. Všem, kteří se podíleli na organizaci kongresu a publikaci sborníku, poděkoval apoštolský vizitátor se zvláštní úlohou pro farnost Medjugorje, arcibiskup Aldo Cavalli, který ocenil, že na kongresu i ve sborníku byly velmi dobře vysvětleny klíčové body nové evangelizace.

Při svém vystoupení o Medjugorji jako centru nové evangelizace zdůraznil, že všichni papežové projevovali o toto místo velký zájem, přičemž se zvláště zaměřil na vztah papeže Františka k Medjugorji:

Víme, že svatý Jan Pavel II. si přál navštívit toto místo, které velmi uctíval, ale nemohl. Papež Benedikt XVI. společně s kardinálem Ruinim provedl šetření, které se stalo základem pro pastorační změnu v tomto místě. A tento papež, papež František, učinil z Medjugorje mezinárodní centrum spirituality, a to ve třech velmi konkrétních bodech:

Za prvé:

Před pěti lety řekl všem kněžím a biskupům: „Doprovázejte, doprovázejte a doprovázejte své věřící do Medjugorje.“

Za druhé:

Vzal celou pastoraci této farnosti a právně ji postavil pod svou přímou kontrolu a pastorační péči. A protože chtěl farnosti přidělit tak velký význam, ustanovil – a to je ve světě jedinečné – jednoho biskupa se všemi pravomocemi diecézního biskupa výhradně pro tuto farnost.

A za třetí:

Sdělil celému světu ono “nihil obstat”, což znamená velmi důležitou věc: doslovně “nic nebrání”, ale ve skutečnosti tím stručně říká: „Jděte, jděte, jděte do Medjugorje, protože je to místo hluboké spirituality a víry, které má význam pro celý svět. Nyní musíme Medjugorji, které má mezinárodní rozměr, nejen udržet, ale i rozvíjet v co nejlepší možné spolupráci s milostí, neboť velikost tohoto místa je právě v milosti, která přichází od Ducha svatého. Proto chci znovu poděkovat všem, kteří tento kongres zorganizovali a sborník vydali, aby pomohli všem spolupracovat s touto milostí pro celý svět,“ řekl tehdy arcibiskup Cavalli.

 

zdroj: www.radio-medjugorje.com