Jednotlivá poselství papeže Františka účastníkům Festivalů mládeže v Medjugorji (2020–2024)

Festival mládeže v Medjugorji, známý jako Mladifest, se stal významným duchovním setkáním mladých z celého světa, kteří sem každoročně přicházejí s touhou zakusit živou víru, modlitbu a společenství. Apoštolský vizitátor se zvláštní úlohou pro farnost Medjugorje, Mons. Aldo Cavalli, při této příležitosti tehdy připomněl: „Papež velmi dobře chápal význam tohoto setkání s mládeží, a proto každý rok mladým posílal své poselství, které osobně připravoval.“

Mons. Cavalli rovněž tehdy zdůraznil:

„Důležitost tomuto místu dal tím, že na sebe vzal veškerou pastorační odpovědnost za Medjugorje. Druhým způsobem, jak ukázal význam tohoto místa, bylo vyslání svého zástupce, arcibiskupa, který byl zodpovědný za pastoraci. To byla v Církvi jedinečná věc.“

Papež František od roku 2020 pravidelně zasílal své povzbudivé slovo účastníkům Mladifestu. Tato poselství nesou hlubokou duchovní inspiraci a ukazují, jak důležité je hledání Krista ve světle Mariina mateřského doprovodu – právě zde, v Medjugorji.

Přinášíme vám všech pět papežových poselství věnované mladým poutníkům z let 2020 až 2024

1) Poselství papeže Františka účastníkům 31. Festivalu mládeže v Medjugorji, 2020

Drazí mladí!

Každoroční setkání mládeže v Medjugorji je časem naplněným modlitbou, katechezí a bratrským společenstvím. Je to příležitost setkat se s živým Ježíšem Kristem – zvláštním způsobem ve slavení Nejsvětější Eucharistie, při adoraci před Nejsvětější svátostí i ve svátosti smíření. Pomáhá vám to objevit jiný způsob života, odlišný od toho, který nabízí kultura pomíjivosti, kde nic není trvalé a kde se žije jen pro okamžité potěšení. V tomto prostředí relativismu, kde je těžké najít pravdivé a jisté odpovědi, je motto festivalu: „Pojďte a uvidíte“ (Jan 1, 39), slova, která Ježíš adresoval svým učedníkům, opravdovým požehnáním. Ježíš upírá svůj pohled i na vás a zve vás, abyste šli a zůstali s ním.

Nebojte se! Kristus žije a chce, abyste byli živí. On je pravou krásou a mládím tohoto světa. Všeho, čeho se dotkne, se stává mladým, novým, plným života a smyslu (srov. Christus vivit, 1). Vidíme to i v evangelijní scéně, kdy se Pán ptá dvou učedníků, kteří ho následují: „Co hledáte?“ A oni mu odpověděli: „Mistře, kde bydlíš?“ A Ježíš jim řekl: „Pojďte a uvidíte“ (srov. Jan 1, 35–39). Šli tedy, viděli a zůstali. Zážitek ze setkání s Ježíšem byl tak silný, že jeden z nich si dokonce zapamatoval hodinu setkání: „Bylo to kolem čtvrté odpoledne“ (v. 39).

Evangelium nám ukazuje, jak se po pobytu v Pánově blízkosti tito dva učedníci stali „zprostředkovateli“, kteří umožnili i dalším, aby se s Ním setkali, poznali ho a následovali. Ondřej hned šel a své zkušenosti sdělil bratrovi Šimonovi a přivedl ho k Ježíši. Učitel se na něj podíval a dal mu nové jméno: „Kéfas“, to je „Skála“, které se stalo jeho osobním jménem – Petr (srov. Jan 1, 40–42). To ukazuje, že v setkání s Ježíšem se stáváme novým člověkem a dostáváme poslání toto setkání předávat dál – vždy s pohledem upřeným na Něho, na Pána.

Drazí mladí, setkali jste se už s tímto Ježíšovým pohledem, který se vás ptá: „Co hledáš?“ Slyšeli jste jeho hlas, který vám říká: „Pojď a uvidíš“? Pocítili jste touhu vydat se na cestu? Prožijte tento čas s Ježíšem, abyste se naplnili jeho Duchem a byli tak připraveni na dobrodružství života. Vyjděte mu vstříc, zůstávejte s ním v modlitbě, svěřte se mu, protože on zná lidské srdce.

Krásné Pánovo pozvání: „Pojď a uvidíš“, které nám předal mladý a milovaný učedník Kristův, je určeno i všem budoucím učedníkům. Ježíš vás zve k setkání, a právě tento festival je příležitostí, jak „přijít a vidět“. Slovo „přijít“ neznamená jen fyzický pohyb, ale má hlubší, duchovní význam. Vyjadřuje cestu víry, jejímž cílem je „vidět“ – to znamená zakusit Pána a díky Němu objevit plný a konečný smysl našeho života.

Velkým vzorem Církve mladého srdce, která je připravená následovat Krista s novou svěžestí a věrností, zůstává vždy Panna Maria. Síla jejího „ano“ a jejího „staň se“, které pronesla před andělem, nás stále znovu uchvacuje. Její „ano“ znamenalo účast a ochotu riskovat – bez jiného zajištění než důvěry v Toho, který dává příslib. Její „Hle, služebnice Páně“ (Lk 1, 38) je nejkrásnějším příkladem toho, co se stane, když se člověk svobodně odevzdá do Božích rukou.

Ať vás tento příklad inspiruje a ukazuje vám směr! Maria je Matka, která bdí „nad námi, svými dětmi, které procházejí životem často unavené, potřebné, ale s touhou, aby světlo naděje nevyhaslo. To je naše přání – aby světlo naděje nevyhaslo. Naše Matka hledí na tento putující lid, na mladé, které miluje, kteří ji hledají v tichu, navzdory hluku, zmatku a rozptýlení na cestě“ (Christus vivit, 48).

Drazí mladí, „běžte, přitahováni tím Tváří, kterou tolik milujeme, kterou uctíváme v Eucharistii a poznáváme v těle trpících bratří a sester. Ať vás Duch Svatý vede v tomto běhu, v němž kráčíte vpřed. Církev potřebuje vaši horlivost, vaše postřehy, vaši víru“ (tamtéž, 299). V tomto běhu za evangeliem, inspirovaném také tímto festivalem, vás všechny svěřuji přímluvě blahoslavené Panny Marie a vzývám světlo a sílu Ducha Svatého, abyste se mohli stát opravdovými svědky Krista. Za to se modlím a žehnám vám, a prosím vás, modlete se i za mě.

V Římě, u sv. Jana v Lateránu,
na slavnost sv. Petra a Pavla, 29. června 2020

 

2) Poselství papeže Františka účastníkům 32. Festivalu mládeže v Medjugorji, 2021

Drazí mladí,

Festival mladých je týdnem oddané modlitby a setkání s Ježíšem Kristem, zvláště v jeho živém Slovu, ve slavení eucharistie, při adoraci a ve svátosti smíření. Tato událost – podle zkušenosti mnohých – má sílu nasměrovat nás k Pánu. To je právě první krok „bohatého mladíka“, o kterém mluví synoptická evangelia (srov. Mt 19,16–22; Mk 10,17–22; Lk 18,18–23). Vyšel, ba dokonce se rozběhl vstříc Pánu, plný nadšení a touhy najít Mistra, aby získal věčný život, tedy pravou radost. Letošní motto Festivalu je právě otázkou, kterou tento mladík položil Ježíši: „Co dobrého mám činit?“. Jsou to slova, která nás staví před Pána, jenž na nás hledí a v lásce nás volá: „Pojď a následuj mě!“

Evangelium nám neuvádí jméno tohoto mladíka, což naznačuje, že může představovat každého z nás. Kromě toho, že vlastní mnoho majetku, působí vzdělaně a dobře vychovaně. Je veden zdravou starostí, která ho přivádí k hledání pravého štěstí, tedy plného života. Proto se vydává na cestu, aby potkal Mistra, který je autoritou – důvěryhodný a spolehlivý. Takovou autoritu nachází v osobě Ježíše Krista a ptá se ho: „Mistře dobrý, co mám dělat, abych získal věčný život?“ (Mk 10,17). Mladík však předpokládá, že dobro lze získat vlastními silami. Pán mu na to odpovídá protiotázkou: „Proč mě nazýváš dobrým? Nikdo není dobrý, jedině Bůh.“ (v. 18). Tím ho Ježíš obrací k Bohu, jenž je jediným a nejvyšším Dobrem, ze kterého pochází všechno ostatní dobro.

Aby mu pomohl přiblížit se k prameni dobra a pravého štěstí, Ježíš mu ukazuje první krok: naučit se konat dobro bližnímu: „Chceš-li vejít do života, zachovávej přikázání.“ (Mt 19,17). Ježíš ho vrací do každodenního života a ukazuje mu cestu k věčnému životu – cestu konkrétní lásky k bližnímu. Mladík odpovídá, že toto vždy činil, a chápe, že samotné zachovávání přikázání nestačí ke štěstí. Tehdy se na něj Ježíš zadívá pohledem plným péče. Pán rozeznává touhu po plnosti, kterou mladík nese ve svém srdci, i jeho zdravou starost, která ho žene k hledání. Proto k němu cítí náklonnost a něhu.

Ježíš však vidí i slabé místo svého partnera v rozhovoru – je příliš připoutaný k hmotnému majetku. A tak mu navrhuje druhý krok: přejít od logiky zásluh k logice daru: „Chceš-li být dokonalý, jdi, prodej, co máš, a dej to chudým, a budeš mít poklad v nebi.“ (Mt 19,21). Ježíš mění perspektivu: vyzývá ho, aby se místo zajišťování věčnosti soustředil na úplné darování sebe sama už zde na zemi – tak, že bude následovat Pána. Je to výzva k růstu, přechod od dodržování pravidel kvůli odměně k bezpodmínečné a úplné lásce. Ježíš ho žádá, aby opustil to, co zatěžuje srdce a brání lásce. To, co Ježíš navrhuje, není člověk zbavený všeho, ale člověk svobodný a bohatý na vztahy. Když je srdce přeplněné majetkem, Pán i bližní se stávají jen jedním z mnoha „statků“. Naše přílišné „mít“ a „chtít“ dusí srdce a činí nás neschopnými milovat a být šťastní.

Nakonec Ježíš navrhuje třetí krok: následování: „Pojď a následuj mě!“ „Následovat Krista neznamená pouze vnější napodobování, ale proměnu nitra.“ (sv. Jan Pavel II., Veritatis Splendor, 21). A jako odměnu obdržíme bohatý a šťastný život, naplněný tvářemi mnoha bratří a sester, otců, matek a dětí… (srov. Mt 19,29). Následovat Krista není ztrátou, ale nevyčíslitelným ziskem. Zřeknutí, k němuž jsme voláni, se týká jen překážek na naší cestě. Srdce bohatého mladíka však bylo rozděleno mezi dva pány: Boha a majetek. Ze strachu z rizika a ztráty se vrací domů smutný: „Zamračil se a odešel zarmoucen.“ (Mk 10,22). Mladík se nebál položit důležitou otázku, ale neměl odvahu přijmout odpověď – totiž výzvu zříci se sebe a svého majetku, aby se mohl spojit s Kristem, jít s ním a najít pravou radost.

Přátelé, i každému z vás Ježíš říká: „Pojď a následuj mě!“ Mějte odvahu prožít své mládí v důvěře v Pána a v kráčení s ním. Nechte se uchvátit jeho pohledem plným lásky, který nás osvobozuje od svodů modlářství a falešného bohatství, jež slibuje život, ale přináší smrt. Nebojte se přijmout Kristovo slovo a odpovědět na jeho volání. Nenechte se odradit jako bohatý mladík z evangelia. Spíše obraťte svůj pohled k Marii, našemu velkému vzoru následování Krista, a svěřte se jí, která se na Boží volání bezpodmínečně odpověděla slovy: „Hle, jsem služebnice Páně.“ Její život byl naprostým sebeodevzdáním – od okamžiku Zvěstování až po Kalvárii, kde se stala naší Matkou. Dívejme se na Marii, abychom nalezli sílu a obdrželi milost vyslovit své vlastní „zde jsem“. Dívejme se na Marii, abychom se naučili přinášet Krista světu, jako to ona učinila, když spěchala s péčí a radostí pomoci svaté Alžbětě. Dívejme se na Marii, abychom proměnili svůj život v dar pro druhé. Svojí péčí o snoubence v Káně nás učí být vnímaví vůči druhým. Svým životem nám ukazuje, že v Boží vůli je naše radost. Přijmout ji a žít ji není snadné, ale odhaluje nám pravou radost. Ano, „radost evangelia naplňuje srdce i celý život těch, kdo se setkají s Ježíšem. Ti, kdo přijmou jeho nabídku spásy, jsou osvobozeni od hříchu, smutku, vnitřní prázdnoty a osamělosti. S Ježíšem Kristem se vždy znovu rodí radost.“ (Evangelii gaudium, 1)

Drazí mladí, na vaší cestě s Pánem Ježíšem, která je inspirována i tímto Festivalem, svěřuji vás všechny přímluvě blahoslavené Panny Marie, naší nebeské Matky, a vzývám světlo a sílu Ducha Svatého. Nechť vás každý den provází pohled Boha, který vás miluje, abyste i vy mohli být svědky nového života, který jste obdrželi jako dar. Za to se modlím a žehnám vám a prosím, abyste se i vy modlili za mne.

V Římě, u sv. Jana v Lateránu,
na slavnost sv. Petra a Pavla, 29. června 2021

 

3) Poselství papeže Františka účastníkům 33. Festivalu mládeže v Medjugorji, 2022

Drazí,

v té době, jak nám předává evangelista Matouš, Ježíš oslovil všechny a řekl: „Pojďte ke mně všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vám dám odpočinek. Vezměte na sebe mé jho a učte se ode mne, neboť jsem tichý a pokorný srdcem, a naleznete odpočinutí pro své duše. Mé jho je sladké a mé břemeno je lehké“ (Mt 11, 28–30). Jak tehdy, tak i dnes Ježíš oslovuje všechny z vás, drazí mladí, a skrze motto letošního Festivalu, inspirované právě tímto Evangeliem, vám posílá své pozvání: „Učte se ode mne a naleznete pokoj.“

Tato slova Pán neadresuje jen apoštolům nebo některým ze svých přátel, ale všem, kdo jsou unaveni a zmoženi. On ví, jak může být život těžký a jak mnoho věcí nám zatěžuje srdce: četná zklamání, rány z minulosti, břemena, která neseme, nespravedlnosti, které snášíme, a mnoho nejistot a starostí. Proti všemu tomu stojí Ježíš, který nám posílá své pozvání: „Pojďte ke mně a učte se ode mne.“ Toto pozvání si žádá cestu a důvěru, a nenechá nás stát na místě, ztuhlých a vystrašených před výzvami života. Zní to snadno, ale ve tmavých chvílích se prostě uzavřeme do sebe. Právě z této osamělosti nás Ježíš chce vyvést, a proto nám říká: „Pojď.“

Cesta ven vede skrze vztah s Pánem, v pohledu na Toho, kdo nás skutečně miluje. Ale nestačí jen vyjít ze sebe, je třeba vědět, kam jít, protože je tolik klamavých nabídek, které slibují lepší budoucnost, ale vždy nás zanechávají znovu v osamělosti. Proto nám Pán ukazuje, kam jít: „Pojďte ke mně.“

Drazí přátelé, otevřená srdce jděte k Němu, vezměte Jeho jho a učte se ode Něj. Jděte k Učiteli, abyste se stali Jeho učedníky a dědici Jeho pokoje. Noste Jeho jho, které vám ukáže Boží vůli a stane se součástí tajemství Jeho kříže a vzkříšení. „Jho“, o němž Kristus mluví, je zákon lásky, to je přikázání, které dal svým učedníkům: Milujte se navzájem, jako jsem já miloval vás (Jan 15, 12). Neboť pravým lékem na lidské rány je život založený na bratřské lásce, která má svůj pramen v Boží lásce.

Když budete kráčet s Ním a následovat Ho, budete se od Něj učit. On je Pán, který druhým nenutí břemeno, které sám nenese. Oslovuje pokorné, malé a chudé, protože i On sám se stal chudým a pokorným. Pokud skutečně chceme učit, musíme se ponížit a rozpoznat svou vlastní neznalost a pýchu, ty okamžiky, kdy si myslíme, že všechno můžeme dosáhnout sami a svou silou, a nakonec mít otevřené ucho pro Učitelsova slova. Tímto způsobem poznáváme Jeho srdce, Jeho lásku, Jeho způsob myšlení, pohledu a jednání. Ale být blízko Pánu a následovat Ho si žádá odvahu.

Drazí, nebojte se, jděte k Němu se vším, co nosíte ve svém srdci. On je jediný Pán, který nabízí skutečnou úlevu a pravý pokoj. Následujte příklad Marie, Jeho a naší Matky, která vás přivede k Němu. Své důvěru v ní vložte, ona je Hvězdou moře, znamením naděje na rozbouřeném moři, která nás vede k přístavu pokoje. Ona, která zná svého Syna, vám pomůže Ho následovat v vztahu k Bohu Otci, v soucitu s bližními a ve vědomí toho, k čemu jsme povoláni: být Božími dětmi. V tomto okamžiku, uprostřed léta, vás Pán zve na odpočinek s Ním, na to nejspeciálnější místo, které existuje, a to je vaše vlastní srdce.

Drazí mladí, zatímco se v těchto dnech odpočíváte v Ježíši Kristu, svěřuji vás všechny do rukou Blažené Panny Marie, naší nebeské Matky, aby vám prostřednictvím jejího přímluvy a příkladu bylo dáno nést sladké břemeno následování Krista. Ať vás provází pohled Boha Otce, který vás miluje, abyste při setkání s druhými byli svědky pokoje, který vám bude darován. Modlím se za tento úmysl a žehnám vám, zároveň se doporučuji do vašich modliteb.

V Římě, u sv. Jana Lateránského,
na památku Blažené Panny Marie Karmelské, 16. července 2022

 

4) Poselství papeže Františka účastníkům 34. Festivalu mládeže v Medjugorji, 2023

Drazí,

obracím se s radostí k vám, kteří se účastníte Festivalu mládeže v Medjugorje, který je příležitostí k oslavě a obnovení vaší víry. Přeji vám, abyste prožili tyto dny jako duchovní pouť, která vás zavede na setkání s Pánem v eucharistii, adoraci, zpovědi, biblických katechezích, tiché modlitbě růžence, ale i prostřednictvím svědectví.

Navrhované letošní téma pro vaše rozjímání je: „Hle, tvá matka a tvoji bratři“ (Mt 12, 49). Evangelista Matouš vypráví, jak Ježíš, když mluvil k zástupu, někdo mu říká, že jeho matka a jeho bratři stojí venku a hledají ho. Ježíš odpovídá otázkou: „Kdo je má matka a kdo jsou moji bratři?“ (Mt 12, 48). A ukazuje na své učedníky a říká: „Hle, to je má matka a toto jsou moji bratři! Neboť, kdo činí vůli mého Otce v nebesích, to je můj bratr, má sestra i matka.“ (Mt 12, 49–50).

Tyto gesta a Ježíšova slova nás opravdu zasahují, protože se na první pohled mohou jevit jako nedostatek úcty vůči jeho Matce a příbuzným. Ve skutečnosti nám tímto prohlášením chtěl ukázat, že klanění se Otci, upevnění našeho společenství s Ním, je silnější pouto než nejbližší krevní vztahy. Drazí mladí, Boží vůle je neocenitelný poklad! Proto Panna Maria vytváří rodinný vztah s Ježíšem ještě předtím, než ho přivedla na svět. Stává se učednicí a matkou svého Syna ve chvíli, kdy přijímá andělova slova a odpovídá: „Hle, služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova“ (Lk 1, 38). Od té chvíle její celý život byl nepřetržité plnění Boží vůle.

Přesto se často setkáváme s konfliktem s touto vůlí, někdy ji těžko chápeme a přijímáme, přáli bychom si jiný život, bez výzev, bez utrpení, chtěli bychom být jiní, možná inteligentnější, bohatší na talenty a dary, které máme. Avšak pro nás neexistuje lepší vůle než vůle Otce, která je plánem lásky pro nás v perspektivě Jeho království a naší úplné štěstí. Často se bojíme této vůle, protože máme strach, že nám Bůh může přidělit něco náhodného, co pro nás nebude dobré; bojíme se, že přijetí Jeho vůle znamená zřeknutí se naší svobody. Místo toho bychom měli pilně hledat, prosit Boha Otce, aby nám ukázal svou vůli a hledat, jak se v nás naplní. A největší důvod k tomu, abychom to chtěli, nám ukazuje právě Ježíš: plnění Otcovy vůle nás činí Jeho dětmi, bratry, sestrami, matkami, a rosteme v lásce k Němu a k druhým.

Drazí mladí, Bůh má plán lásky pro každého z vás. Nebojte se Jeho vůle, ale vložte celé své důvěru do Jeho milosti. Pro Něj jste důležití a cenní, protože jste dílem Jeho rukou (srov. Postsynodální apoštolská exhortace Christus vivit, 115). Jen On zná vaše srdce a vaše nejhlubší touhy.

Jen On, který vás miluje úplnou láskou, je schopen naplnit vaše touhy. Nikdo kromě Boha vám nemůže dát pravé štěstí. Následujte příklad Marie a umějte Mu říci vaše bezpodmínečné „ano“. Nezanechávejte místo ve svém životě pro egoismus nebo lenost. Využijte svou mládí k tomu, abyste spolu s Pánem položili základy vašeho bytí, protože vaše osobní, profesní a společenská budoucnost bude záviset na rozhodnutích, která učiníte v těchto letech.

Na této cestě, drazí mladí, ať vás provází Nejsvětější Matka Maria a učí vás, jak rozlišovat a přijímat v životě vůli Nebeského Otce. Vtiskněte do své mladosti znamení naděje a zápalu v tomto okamžiku. Buďte nadšení misionáři nové evangelizace! Přineste radost těm, kteří trpí, těm, kteří hledají – radost, kterou Ježíš chce darovat. Přineste ji do vašich rodin, do škol a univerzit, na vaše pracovní místa a vašim přátelům, tam, kde žijete. Pokud necháte milost Boží působit ve vás, pokud budete štědří a vytrvalí ve své každodenní práci, vytvoříte z tohoto světa lepší místo pro všechny. Z celého srdce vás žehnám. Prosím vás, modlete se za mě.

V Římě, u sv. Jana Lateránského,
na slavnost svatých apoštolů Petra a Pavla, 29. června 2023

 

5) Poselství papeže Františka účastníkům 35. Festivalu mládeže v Medjugorji, 2024

Drazí mladí,

jsem rád, že vám mohu zaslat toto poselství k příležitosti 35. Festivalu mládeže, který vás v hojném počtu shromáždil v Medjugorji, aby setkání s Pánem Ježíšem ve společenství s Pannou Marií mohlo rozdmýchat plamen vaší víry. V těchto intenzivních dnech budete rozjímat o tématu „Maria si vybrala lepší úděl…“ (Lk 10,42). Vyjdu právě z této Ježíšovy věty a chtěl bych vám nabídnout několik krátkých návrhů pro váš duchovní růst a angažovanost v Církvi a ve světě.

Ježíš nás, těmito slovy, která říká Martě, Lazarově a Mariině sestře, připomíná, že správný přístup věrohodného učedníka je být připravený naslouchat Pánovu Slovu. Maria pochopila, že Pán vstoupil do jejího domu, ale také si přál vstoupit do jejího srdce. Ona ve skutečnosti usedla k Jeho nohám, aby Ho poslouchala, a tím si vybrala lepší díl, který „ji nebude odňat“.

Další věrohodnou učednicí je Maria z Nazareta. Bůh vstoupil do domu této mladé dívky a mluvil k ní, ona přijala Boží Slovo do svého srdce a zapojila se do Jeho plánu, dala se k dispozici celá, když Bůh ve správném čase poslal svého Syna. Byla přítomná v tichosti u nohou kříže, když Ježíš, Syn Boží a její Syn, vykoupil svět; sledovala apoštoly na den Letnic, kdy v Duchu Svatém byla zrozená Církev. Dovolila-li Božímu Slovu vstoupit do jejího srdce, Panna Maria naplnila své poslání ve věrnosti a pozornosti. I ona si vybrala lepší díl: Pána Ježíše.

Stejně tak jste i vy, drazí přátelé, povoláni stát se věrohodnými Kristovými učedníky. Zůstaňte v přítomnosti Učitele, abyste rozjímali nad Božím Slovem, a dovolte, aby osvětlilo vaši mysl a srdce, abyste objevili a spolupracovali na plánu, který pro vás Otec má. Proto vás povzbuzuji, abyste navázali úzký vztah s Evangeliem a abyste ho měli stále u sebe, aby vám bylo jako kompas, který ukazuje cestu, kterou je třeba následovat. Když ho budete číst, naučíte se poznávat Krista „Syna Božího, který se stal člověkem, který je jediným, dokonalým a nepřekonatelným Otcovým Slovem. V něm nám Otec říká vše, a nebude jiné slovo než toto“ (KKC, 65). Jak potvrzuje svatý Jeroným: „Neznalost Písma je neznalost Krista“ (PL 24,17). Posilujte se také silou sakramentální milosti smíření a eucharistie, navštěvujte Pána v tomto setkání „srdce k srdci“, tj. v eucharistické adoraci.

Věrohodný učedník, navíc, stávaje se moudrým a silným v Duchu, nutně přenáší ostatním Boží Království, protože hlásat Jeho Slovo není povinností pouze kněží a řeholníků, ale i vás, drazí mladí. Musíte mít odvahu mluvit o Kristu ve vašich rodinách, ve vašem vzdělávacím a pracovním prostředí, ve vašem volném čase. Hlásat Ho především svým životem, projevovat viditelnou Kristovu přítomnost ve vlastní existenci, každodenní námaze a v konzistenci s Evangeliem v každém konkrétním rozhodnutí. Pán vás chce jako neohrožené apoštoly své Radostné Zprávy a jako stavitele nové lidství.

Drazí, ať vás provází mé požehnání, a Panně Marii, Matce Církve, svěřuji každého z vás, aby vám vyprosila sílu a moudrost, abyste mohli hovořit s Bohem a mluvit o Bohu. Její příklad ať vás povzbudí k tomu, abyste ve světě byli hlasateli naděje, lásky a pokoje. Na závěr vás laskavě prosím, abyste se modlili za mě.

V Římě, u sv. Jana Lateránského,
na slavnost svatých apoštolů Petra a Pavla, 29. června 2024

 

zdroj: www.radio-medjugorje.com