Biskup Egidije Živković v Medjugorje: Před Pannou Marií poklekněte, mlčte, plačte, modlete se…

V sobotu 13. června, na svátek svatého Antonína a Neposkvrněného Srdce Mariina, večerní mši svaté na venkovním oltáři kostela sv. Jakuba v Medjugorje předsedal Mons. Egidije Živković, biskup diecéze Željezno, ve které převážně žijí gradiščanští Chorvaté. Ti se v tomto jubilejním roce svatého Františka vydali na pouť právě do Medjugorje.

Biskup Živković poděkoval apoštolskému vizitátorovi se zvláštní úlohou pro farnost Medjugorje, arcibiskupovi Aldu Cavallimu a medjugorskému faráři fra Zvonimiru Pavičovi za to, že mu, jak řekl, umožnili slavit zde mši svatou.

„Nemohu ani vyjádřit, jak šťastný jsem, že jsem dnes na návštěvě u františkánů, kteří slzami a krví bránili tyto chorvatské a katolické prostory, abychom mohli my všichni dnes, právě tady, na svatého Antonína, velikého františkána a světce, oslavit františkánské jubileum – osm set let od smrti svatého Františka.“ Dále všem doporučil, aby se v těchto dobách nebáli.

”Nebojte se, lidé! Je tu vaše Matka, je tu vaše Panna Maria z Medjugorje. Ona zná všechny odpovědi na vaše otázky. Ona zachraňuje svoje děti ve všech neštěstích. Ona vyslechne a vyslyší všechny naše modlitby. Tak, lide můj milovaný, máme odpověď právě zde v Medjugorje. Poklekněte před Matkou, mlčte před jejím něžným pohledem, plačte před ní, modlete se k Panně Marii. Ona je Matka, ona slyší pláč svých dětí. Ona slyší naše modlitby.

Tady jsme velmi blízko Panně Marii. Tady si můžete opřít hlavu o její Neposkvrněné Srdce, které dnes slavíme. Tady se můžete dotknout Panny Marie svojí duší. Tady můžete svými chodidly dojít k chodidlům Panny Marie a na místa zjevení. Proto buďte, bratři, vytrvalí v modlitbě,“ vyzval biskup Živković.  Připomněl, že jsme zdarma přijali a zdarma máme i dávat, protože do hrobu si budeme odnášet pouze dobré skutky. Panna Maria všem „zdraví daruje, neprodává ho”.

Mluvil též o Chorvatech, kteří v těchto oblastech prožívali teror komunistické moci, a tak si, pokud je to možné, právě oni zasloužili návštěvu Matky Boží v dobách nejhoršího komunistického pronásledování lidu, církve i kněží.

Na konci své homilie vyzval, abychom nezapomínali na výzvu Panny Marie, že máme lidem projevovat blízkost srdce, společenství, starost o bližního… Potom položil otázku, co nám Panna Maria může radit dnes?

„My posloucháme i Tebe, Královno Míru, když slyšíme dnes v evangeliu tato přikázání Tvého Syna. Drahá Panno Maria, tady v Medjugorje se Tě nepotřebujeme ptát co a jak. My máme jenom opřít svoji hlavu o Tvoje Neposkvrněné Srdce, které dnes slavíme, a naslouchat Tvým poselstvím, která nám dáváš.

Přání Tvého mateřského Srdce je: Děti moje, modlete se za mír ve své duši, za mír ve své rodině a společnosti, za mír ve světě a modlete se zvláště i za své kněze, a zejména i za nová kněžská a řeholní povolání. Drahá Panno Maria Medjugorská, Královno Míru, modli se za nás, chraň nás, braň nás před každým zlem a veď nás k Ježíši,” to jsou slova, kterými svoji homilii uzavřel Mons. Egidije Živković, željezanský biskup, který je i sám gradišťanský Chorvat, jak řekl, z 18. kolena, a který do Medjugorje připutoval s gradišťanskými Chorvaty z Rakouska, Slovenska a Maďarska.

text podle kázání připravil Velimir Begić, přeložila -mš-

Zdroj: https://radio-medjugorje.com/vijesti/medjugorje/biskup-egidije-zivkovic-u-medugorju-pred-gospom-kleknite-sutite-placite-molite