V Medjugorii byla postavena nová socha Jana Pavla II.
Sousoší sv. Jana Pavla II. a ukřižovaného Krista
V Medjugorii bylo instalováno monumentální sochařské dílo nazvané Milosrdenství – most pokoje, pocházející ze soukromé sbírky „Obrazy víry“, jehož autorem je italský umělec Guido Rainaldi. Toto sousoší zobrazuje dvě velké postavy, v popředí je sv. Jan Pavel II. při vykonávání posledních kroků svého pozemského života a v pozadí je vyobrazen ukřižovaný Kristus v dynamickém objetí. Celé dílo má přibližnou výšku čtyři metry, je vyrobeno z oceli a v Medjugorii bylo umístěno před štítovou zdí žluté dvorany sv. Jana Pavla II., kde zůstane jeden rok. Jedná se totiž o putovní sochu, která bude následně vystavena v Polsku, Austrálii, USA a Mexiku.
Slavnostního odhalení
Slavnostního odhalení a požehnání, které proběhlo v neděli 3. března 2024 po mši svaté, se zúčastnili Mons. Aldo Cavalli, apoštolský vizitátor se zvláštní úlohou pro pro farnost Medjugorje, dále medjugorský farář Fra Zvonimir Pavičić, OFM, autor tohoto díla, umělec Guido Rainaldi, farníci a poutníci.
Slova autora
Jak sám autor při popisu tohoto díla říká: “Spása přichází skrze kříž a ukřižovaného Krista. Jeho památka je všude, na zdech kostelů a škol, na vrcholech zvonic, nad hlavami postelí a na náhrobcích, všechny ty miliony křížů připomínají smrt Ježíše na kříži. Kříž je symbolem lidské bolesti. Neznám žádné jiné znamení, které by tak silně vystihovalo náš lidský osud. Kříž je součástí světové historie. Postava papeže Jana Pavla II. byla vždy inspirací pro umělce, aby více či méně “pravdivě” interpretovali lidskosti papeže Wojtyly, jeho výjimečnost, charizmatičnost, člověka s mnoha talenty, “Petra naší doby”. Byl příkladem pravdy, víry, naděje a lásky, příkladem nejen pro věřící, ale ještě více pro nejisté, morální oporou současnému světu a odrazem Boží lásky. Obě postavy jsou porovnávány v konkrétnosti a specifičnosti výtvarného jazyka. Nepotřebují úvod ani překlady, patří do univerzálního jazyka, jsou umístěny právě v perspektivě univerzality, v možnosti vyjádření, sugesce, horizontů citlivosti, reflexe, abstrakce. Z tohoto důvodu “sakrální umění” vždy navazovalo osobitý a aktuální dialog se svatostí, s religiozitou, se spiritualitou a transcendencí, znovu se potvrzovaly hodnoty a pokládaly se základy pro nové poznání a přijetí toho, co nemůžeme znát. Výraz umělce a dojem pozorovatele se odměřují sdělením sochařského díla. Sochařské dílo nás zve, abychom ho nepovažovali za objekt konzumu, ale jako dar, který máme kontemplativně užívat. Každý umělec v odlišném tichu srdce přijímá tajemství lidského života a vyjadřuje ho nástrojem svého jazyka. Dvě mimořádně významné postavy, reprezentující historii, minulost, kolektivní paměť, víru.”
zdroj: www.radio-medjugorje.com
Poselství Panny Marie 1.1.2024 prostřednictvím Marije Lunetti
Po více než dvě a půl hodinách modlitby a zpěvu začalo zjevení Panny Marie…
Panna Maria nás pozvala k modlitbě na Podbrdu
Na svátek Svaté rodiny 31. prosince 2023 měla vizionářka Marija Pavlović…
Mons. Aldo Cavalli: Soulad mezi Bohem a člověkem je klíčovým prvkem pro mír ve světě
Mnoho poutníků přivítalo rok 2024 slavením mše svaté v Medjugorii, které za…
Výroční zjevení Panny Marie pro Jakova Čola – 25. prosince 2023
Při posledním každodenním zjevení, které měl Jakov Čolo 12. září 1998 mu Panna…
Vánoční přání medjugorského faráře Fra Zvonimira Pavičiće, OFM
Přál bych si, aby Vánoce byly naplněním slova Božić, tedy dnem plným Boha.…
Vánoční přání apoštolského vizitátora se zvláštní úlohou pro farnost Medjugorje Mons. Alda Cavalliho
Tento rok slavíme, díky Bohu, událost Vánoc. Vánoce, které nás učí žít a…
Fra Zvonimir Pavičić: Žijte s Kristem a na konci života budete vítězi
V pátek 21. 10. nebude večerní mše svatá v kostelích sv. Martina a sv.…
Dr. fra Miljenko Šteko je nositel Mezinárodní ceny míru papeže Pavla VI.
Rada evropských biskupských konferencí (CCEE) vyzývá všechny biskupské…
- 1
- 2