Fra Zvonimir Pavičić, OFM o slavení svátku sv. Františka

U příležitosti svátku sv. Františka z Assisi byl hostem Rádia Mir Medjugorje medjugorský farář Fra Zvonimir Pavičić, OFM. Ohlásil slavení svátku tohoto světce ve farním kostele, ale také památku sv. Faustiny Kowalské, která bude o den později slavena ve filiálním kostele Božího milosrdenství v Šurmanci. V tomto kostele se nachází zázračný obraz Milosrdného Ježíše a relikvie 1. kategorie sv. Faustyny a sv. Jana Pavla II.

„Když už mluvíme o sv. Františkovi, jeho život není možné stručně popsat,“ řekl Fra Zvonimir, a tak zmínil jen některé důležité události ze světcova života. „Pro mě je významné, že není znám přesný rok jeho narození. Vždy se říká, že se narodil v roce 1181 nebo 1182. Nikdo nezná přesné číslo. To říká, že se člověk nerodí jako svatý, ale že se svatým stává. Kdyby se vědělo, že František bude svatý, bylo by pečlivě zaznamenáno datum narození a hodina jeho narození a samozřejmě rok. To však zůstává neznámé, ale všechna pozdější data, data a roky jsou dobře známy,“ řekl Fra Zvonimir a zdůraznil jednu charakteristiku: „Kdo má pokoru a kdo v pokoře vytrvá, toho Pán vždy navštíví a nikdy ho neopustí.“

Připomněl, že svatý František měl během roku pět postních dnů, kdy se uchýlil do samoty a postil se, „a pro nás je někdy těžké vydržet jeden půstu“.

Když mluvil o nejdůležitějších datech v životě svatého Františka a františkánského řádu, citoval řeholi, která byla potvrzena papežem Honoriem v roce 1223. „V loňském roce jsme to oslavili a oslavili jsme i jubileum živého betléma v Grecciu. Dne 17. září jsme oslavili přijetí Svatých ran neboli stigmat přímo na kopci La Verna, také 800. výročí. Setkáváme se s oslavou, kdy František napsal Píseň bratra Slunce, tedy Píseň stvoření. V této písni chválí Pána za celé stvoření a zároveň trpí asi dvaceti nemocemi, kromě stigmat, Kristových ran, které neustále krvácely, které ho bolely. To může udělat pouze svatá duše, pouze ta, která je zcela odevzdaná Pánu, tak oddaná, že je hodna přijmout jeho rány. Po oslavě výročí Písně bratra Slunce v příštím roce se dostáváme k roku 1226, kdy svatý František zemřel v Porciunkule, kde to všechno začalo.“

Fra Zvonimír také odpověděl na otázku – proč se věřící více uchylují ke svatému Antonínovi než ke svatému Františkovi. A protože miluje hudbu, rád zpívá, vede sbor Frame Herzegovina, vyprávěl, jak vznikla jeho píseň “Dotčen vroucí láskou“. „Ta píseň vypráví o mystickém světci a vznikla v době, kdy jsem byl studentem semináře v Záhřebu. Frama Dubrava v té době slavila výročí a při této příležitosti chtěli natočit film. Proto mě požádali, abych pro něj složil úvodní píseň. Nakonec však z celého projektu sešlo, ale úvodní píseň zůstala a měla by být nahrána celá.“

K poznámce, že od té doby, co papež František jmenoval zvláštního vyslance, pozdějšího apoštolského vizitátora se zvláštní úlohou pro farnost Medjugorje, polského arcibiskupa Henryka Hosera (2017), a po jeho smrti v témže úřadu arcibiskupa Alda Cavalliho, také poté, co byly v roce 2019 oficiálně schváleny poutě na toto místo modlitby a míru, Fra Zvonimir řekl: „My františkáni jsme si toho všimli loni, zvláště po době korony, že se to všechno nějak vrací ve velkém počtu. Přichází spousta lidí. Za poslední dva víkendy jsme sotva stihli vyzpovídat všechny poutníky, kteří zde přicházejí. Ale díky Bohu, že tomu tak je. Doufám, že nám Bůh pošle kněze, kteří by nám pomohli vyzpovídat všechny poutníky, kteří přicházejí do Medjugorje, protože se zde chtějí vyzpovídat. Minulý týden nás navštívili rektoři středomořských mariánských svatyní, kteří jsou z Medjugorje nadšeni. Říkali – tady je vidět víra, když se díváte na věřící, jak se účastní modlitebního programu, mše svaté, adorace, na Podbrdu…“

Protože je nyní třeba k výše uvedeným rozhodnutím papeže Františka přidat nedávné pastorační rozhodnutí Dikasteria pro nauku víry Nihil obstat“ (aby nic ničemu nebránilo), tedy nótu Královna míru“ o duchovní zkušenosti spojené s Medjugorjí, která byla zveřejněna 19. září 2024, a také současně zveřejněný Dekret o duchovní zkušenosti související s Medjugorjí od biskupa mostarsko-duvinského Mons. Petara Paliće, zeptali jsme se Fra Zvonimira, co to všechno pro Medjugorji jako velké poutní místo, “zpovědnici světa“, místo modlitby a pokoje vlastně znamená?

„Znamená to, že dveře jsou otevřené pro každého a že každý může Medjugorji navštívit a pocítit, že je zde v bezpečí. Někteří zdůrazňují, že “Nihil obstat znamená, že věřící nejsou povinní věřit všemu, co se v Medjugorji děje, nicméně ignorují další důležitou věc, která byla řečena: církev v této nótě sděluje, že medjugorské události by měly být oceňovány a šířeny. To znamená doporučovány lidem jako něco, co jim může pomoci ve víře, ve vztahu s Bohem. Takže tato poznámka je něco velmi pozitivního pro Medjugorji a také pro všechny, kteří chtějí Medjugorji navštívit a žít.

„Víme, že nepotřebujeme zvláštní důkaz, aby si lidé uvědomili, jak Medjugorje obohacuje duchovní život. My sami to prožíváme a všichni pravidelní posluchači Radia Mir Medjugorje dobře vědí, jak velký význam pro ně Medjugorje má. Kolikrát je pozvedlo z trápení či úzkosti, nebo jak moc pro ně znamená společná modlitba a večerní modlitební program. Tato poznámka jen potvrzuje, že Medjugorje je otevřené všem a že se lidé nemusí ničeho obávat. Je to opravdové učení Církve, které Církev uznává a doporučuje všem věřícím na celém světě,“ řekl Fra Zvonimir a uzavřel celý rozhovor.

 

zdroj: www.radio-medjugorje.com