Právo účastnit se konkláve má 135 kardinálů ze 71 zemí
V kolegiu kardinálů se v úterý ráno 29. dubna konala šestá generální kongregace a byla oznámena oslava mše před konkláve a vstupní průvod do Sixtinské kaple. Účastnilo se jí 183 kardinálů, z nichž 120 byli volitelé. Diskutovalo se o výzvách, kterým církev čelí, a kardinálové nabídli úvahy z perspektivy kontinentů a regionů, odkud pocházejí, jakož i možné reakce církve.
Účast kardinálů na konkláve a oznámení o neúčasti
Dva kardinálové volitelé se konkláve ze zdravotních důvodů nezúčastní, zatímco kardinál Giovanni Angelo Becciu oznámil, že bude respektovat rozhodnutí papeže Františka a nebude součástí konkláve.
Kolegium kardinálů zároveň vyslalo světu děkovné poselství za účast na událostech po smrti papeže Františka a za podporu, které se mu v posledních dnech dostalo.
Liturgické a organizační přípravy na konkláve
Děkan kardinálského kolegia, kardinál Giovanni Battista Re, bude předsedat mši svaté Pro Eligendo Papa, která se bude slavit 7. května v 10 hodin v bazilice svatého Petra. Konkláve bude oficiálně zahájeno modlitbou v 16:30. Kardinálové voliči se budou před vstupem do Sixtinské kaple v procesí modlit litanie ke Všem svatým, jak bylo oznámeno na webových stránkách záhřebské arcidiecéze.
Podle kánonu 349 Kodexu kanonického práva tvoří kardinálové zvláštní kolegium, které má za úkol volit římského biskupa. V souladu s apoštolskou konstitucí Universi Dominici gregis mají právo volit pouze kardinálové, kteří v den zahájení konkláve nedosáhli věku 80 let. Kardinálské kolegium má dnes celkem 252 členů, z toho 135 s hlasovacím právem a 117 bez něj.
Statistiky volitelů: Geografie, věk a řeholní původ
Volby nového papeže se může zúčastnit 135 kardinálů-volitelů ze 71 zemí. Kardinálové pocházejí ze všech kontinentů: 53 z Evropy, 37 z Ameriky (z toho 16 ze severní, 4 ze střední a 17 z jižní), 23 z Asie, 18 z Afriky a 4 z Oceánie. Poprvé v historii bude mít 12 států svého vlastního hlasujícího kardinála, včetně Haiti, Kapverd, Papuy-Nové Guineje, Švédska, Lucemburska a Súdánu.
Nejmladším volitelem je 45letý australský kardinál Mikola Bychok, nejstarším pak 79letý Španěl Carlos Osoro Sierra. Nejvíce zastoupená generace volitelů se narodila v roce 1947 – je jich celkem 13.
Z celkového počtu volitelů bylo 5 jmenováno papežem Janem Pavlem II., 22 Benediktem XVI. a většina – 108 kardinálů – papežem Františkem.
Řeholní zastoupení a nejzkušenější účastníci konkláve
Značný počet volitelů pochází z řeholních komunit – celkem 33 kardinálů z 18 různých řádů. Nejvíce zastoupeni jsou salesiáni (5), následováni františkány a jezuity (po 4). Dalšími jsou redemptoristé, verbité, augustiniáni, kapucíni, karmelitáni a jiní.
Mezi nejzkušenější volitele patří kardinál Vinko Puljić, arcibiskup ve výslužbě z Vrhbosny, narozený 8. září 1945. Přes svůj věk 79 let si uchovává volební právo. Stejně tak Španěl Carlos Osoro Sierra, narozený 20. května 1945, se nachází těsně pod věkovou hranicí 80 let. Významným a zkušeným volitelem je také chorvatský kardinál Josip Bozanić, narozený v roce 1949, který se v 76 letech řadí k nejstarším a nejzkušenějším členům sboru volitelů.
zdroj: www.radio-medjugorje.com
Františkova věrnost Kristu a církvi
Svatý František byl nejen po celý svůj život, ale i v dnešní době nepřesně…
14. 11. 2023Teologické úvahy,Církev,P. Jan Slepička
P. Jan Slepička: Panna Maria
Všechno, co katoličtí křesťané vyznávají o Panně Marii, vychází z toho, co…