Konkláve k volbě nového papeže začne 7. května

Kardinálové přítomní v Římě rozhodli na páté generální kongregaci, která se konala v pondělí 28. dubna 2025 ve vatikánské synodní aule, že konkláve k volbě 267. papeže začne v úterý 7. května. Tento den vyvrcholí mše svaté za zesnulého papeže Františka. Volba se bude konat tradičně v Sixtinské kapli ve Vatikánu, která v těchto dnech zůstane uzavřená pro veřejnost.

Průběh konkláve

Před začátkem konkláve se bude slavit slavnostní eucharistická bohoslužba s votivní mší Pro Eligendo Papa („Za volbu papeže“), které se zúčastní kardinálové-volitelé. Odpoledne se ve slavnostním průvodu přesunou do Sixtinské kaple.

Zde každý volitel složí přísahu podle paragrafu 53 apoštolské konstituce Universi Dominici Gregis, ve které se zavazuje věrně plnit službu římského papeže a zachovávat naprostou mlčenlivost o průběhu volby.

Po přísaze mistr papežských liturgických slavností vyhlásí tradiční „Extra omnes“, což znamená, že všechny osoby nesouvisející s volbou musí kapli opustit. Zůstává pouze mistr liturgických slavností a církevní hodnostář, který pronese meditaci o vážnosti úkolu, který kardinály čeká. Následně se přistoupí k samotnému hlasování.

Podmínky během konkláve

Po dobu konkláve musí kardinálové dodržovat přísná pravidla: nesmí komunikovat s vnějším světem, odesílat ani přijímat zprávy, telefonovat, číst noviny ani sledovat rozhlasové či televizní vysílání. Veškeré procedury a hlasování se odehrávají výhradně v Sixtinské kapli, která zůstává uzavřena až do zvolení nového papeže.

Hlasování a volba papeže

K platné volbě nového papeže je potřeba dvoutřetinová většina hlasů přítomných volitelů. Pokud počet volitelů není dělitelný třemi, přistupuje se k odpovídajícímu zaokrouhlení.

První den konkláve se koná jedno hlasování, v následujících dnech probíhají dvě hlasování dopoledne a dvě odpoledne.

Po každém hlasování jsou lístky spáleny. Pokud volba nebyla úspěšná, z komína nad Sixtinskou kaplí vychází černý kouř. Pokud je nový papež zvolen, vyvalí se bílý kouř, který věřícím oznamuje radostnou novinu.

Pokud se po třech dnech nepodaří papeže zvolit, následuje jednodenní přestávka na modlitbu a vzájemné rozmluvy mezi kardinály, doprovázené krátkým duchovním povzbuzením kardinála protojáhna.

Bezprostředně po zvolení papeže

Po úspěšné volbě přicházejí do Sixtinské kaple sekretář kardinálského kolegia a mistr papežských liturgických slavností. Děkan kolegia, kardinál Giovanni Battista Re, jménem všech volitelů žádá zvoleného kandidáta o souhlas slovy:

„Souhlasíte se svým kanonickým zvolením za nejvyššího pontifika?“

Po kladné odpovědi se nového papeže ptá:

„Jakým jménem si přejete být nazýván?“

Mistr liturgických slavností poté se svědky sepíše oficiální listinu o přijetí volby a nově zvolené jméno.

Od této chvíle získává nový papež plnou a nejvyšší moc nad univerzální církví a konkláve je ukončeno. Kardinálové vzdávají papeži hold a slibují mu poslušnost.

Následně kardinál proto jáhen slavnostně oznamuje z lodžie baziliky svatého Petra věřícím:

„Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam!“ („Zvěstuji vám velikou radost: Máme papeže!“)

Nový papež pak udělí své první apoštolské požehnání Urbi et Orbi. Po inaugurační bohoslužbě se oficiálně ujme svého pontifikátu.

 

zdroj: www.cirkev.cz