Tereza Gážiová: Buďte světlo, láska a mé ruce
V každém poselstvím nás Nebeská Matka vede k Ježíši. Tím dnešním nás přivádí k Ježíšovu podobenství o rozsévači, poli a o koukolu. Co zasejeme, to také sklidíme, učí nás Písmo svaté, příroda i život
Budeme zasévat dobro nebo zlo?
Jsme v roli rozsévače. Vybíráme si, zda budeme zasévat dobro nebo zlo. Dobrým semenem je Boží slovo, učí nás Ježíš. Proto je jedním z hlavních Mariiných poselství úkol – rozjímat o evangeliu každý den. V modlitbě s Božím slovem dochází k hluboké obnově srdce. To je naše odpověď na volání církve v milostivém postním období: “Obraťte se a věřte evangeliu.” Modlitba srdcem je vždy obnovou myšlení, setkáním s Bohem, který je absolutní dobro. Vše, co Bůh stvořil a dělá, je jen dobré. S kým jsme, takovými se staneme. Po upřímné modlitbě se stáváme dobrými, přinášíme plody radosti a jednoty s Bohem.
V modlitbě čerpáme sílu uskutečnit to, co říká apoštol Pavel v listě Římanům: “Nepřizpůsobujte se tomuto věku, nýbrž proměňujte se obnovou své mysli, abyste mohli rozpoznat, co je vůle Boží, co je dobré, Bohu milé a dokonalé” (Řím 12,2).
Maria říká, že mnohá srdce zachvátil koukol a stala se neplodnými. Tak jasně a konkrétně nám nebeská Matka pojmenovala, co se děje s našimi srdci.
Koukolové semeno
Semeno plevele je velmi podobné pšenici. Jeho kořeny se proplétají s kořeny pšenice a není možné je vytrhnout bez toho, aby se s ním nevytrhlo i obilí. O koukolu se píše, že je to nejznámější plevel křesťanského světa. Nejznámější a zároveň nejméně známý plevel, hospodářsky významný a výskytově velmi vzácný, dekorativně působivý, ale jedovatý. A největším paradoxem je, že je zákonem chráněný a zároveň je ze zákona nutná jeho likvidace.
Kde se vzalo tolik koukolu? Ptáme se, jako se ptali rozrušení služebníci v Ježíšově podobenství o nebeském království (Mt 13, 24-30).
Kde se vzal koukol uprostřed rodiny, která usiluje o to, aby ve svém středu byl Ježíš? Odkud se vzal koukol uprostřed Církve? Proč je jich na světě tolik?
Ježíš nám odpovídá v osobě hospodáře: “Když však lidé spali, přišel jeho nepřítel, nasel plevel do pšenice a odešel.” Sluhové mu řeknou: “Máme jít a plevel vytrhat?” On však odpoví: “Ne, protože při trhání plevele byste vyrvali z kořenů i pšenici. Nechte, ať spolu roste obojí až do žně a v čas žně řeknu žencům: “Seberte nejprve plevel a svažte jej do otýpek k spálení, ale pšenici shromážděte do mé stodoly.” (Mt 13, 25-30).
Bůh je láska a láska vždy zvítězí
Když pozorujeme dnešní svět, často prožíváme bolest z rostoucí přítomnosti zla. Cítíme se bezmocní. Ježíš nás učí, abychom se nenechali vyrušit koukolem, zlem. Nemá nás to zastavit v růstu. Naopak, potřebujeme být ještě silnější pšenicí. Být věrnými v konkrétní lásce, trpělivými a je potřeba, abychom se naučili čekat. Abychom byli soustředěnými na lásku. Nesmíme se zastavit v lásce, obklopujme se láskou! Boží láska nikdy nic nezničí. Ona má poslední slovo a zvítězí.
To nám opakuje i Panna Maria v posledním poselství: “Proto, vy, děti moje, buďte světlo, láska a mé prodloužené ruce v tomto světě, který touží po Bohu, který je láska”.
V jejích slovech je ukryté východisko a tolik naděje. Uprostřed jedovatého koukolu Maria nikdy neztratila důvěru v sílu Boží lásky až do konce.
V tomto milostiplném čase půstu nás zvláště zve k modlitbě pod křížem. Říká nám: “Neztrácejte naději, neboť Bůh miluje své stvoření. On vás chce spasit skrze mé příchody zde. Drahé děti, i dnes vás všechny zvu na cestu svatosti. Modlete se a otevřete se Boží vůli” (srov. 25. 3. 2003).
Skrze Mariino světlo, lásku a vztažené ruce se s její pomocí učíme rozjímat Kristovo utrpení křížové cesty a spolu s ní setrvávat pod křížem.
MODLITBA:
Maria, děkujeme ti za cestu, kterou nám ukazuješ v tomto čase. Pomoz nám modlit se srdcem, obnovovat se v rozhodnutí pro dobro. Ty jsi celý svůj pozemský život, i v těch nejtěžších zkouškách, byla vždy soustředěná pouze na lásku. Tak velmi se ti chceme podobat, být tvým světlem, láskou a prodlouženýma rukama. Formuj nás v lásce, trpělivosti a čekání v konkrétních skutcích lásky až do konce. Amen.
zdroj: www.svetlomariino.sk
1. 3. 2024K zamyšlení,Fra Slavko Barbarić, OFM
Fra Slavko Barbarić, OFM: Příprava na mši svatou – radostná tajemství (pokračování)
Modlitba růžence znamená následovat život Marie a Ježíše a modlit se za milost,…
3. 2. 2024K zamyšlení,Fra Ljubo Kurtović, OFM
Fra Ljubo Kurtović, OFM: Čas modlitby
Panna Maria nám mnohokrát mluvila o modlitbě a potřebě posvěcovat čas. Bůh nám…
3. 2. 2024K zamyšlení,Tereza Gažiová
Tereza Gážiová: Nechť je tento čas časem modlitby
Čas modlitby je ve škole Královny Míru časem lásky. Dnes nás volá: "Nechť je…
3. 2. 2024K zamyšlení,Fra Slavko Barbarić, OFM
Fra Slavko Barbarić, OFM: Příprava na mši svatou – radostná tajemství
Modlitba růžence znamená následovat život Marie a Ježíše a modlit se za milost,…
5. 1. 2024K zamyšlení,Fra Ljubo Kurtović, OFM
Fra Ljubo Kurtović, OFM: Ježíš je pokoj
Když se vizionáři v Medjugorii ptali Panny Marie: "Kdo jsi?", ona se jim…
5. 1. 2024K zamyšlení,Tereza Gažiová
Tereza Gážiová: Přináším vám Ježíše
"Svět potřebuje Ježíše, proto, děti moje, hledejte ho v modlitbě." Tak…
5. 1. 2024K zamyšlení,Fra Slavko Barbarić, OFM
Fra Slavko Barbarić, OFM: Bůh je zde, buďte svatí
Je důležité opět zdůraznit, že Maria nás vychovává a učí jednoduchým způsobem.…
3. 12. 2023K zamyšlení,Tereza Gažiová
Tereza Gážiová: Modlitba za pokoj a dobré skutky
Svět je bez naděje, říká nám naše nebeská Matka. Ale Bůh nám ji neodebral. On…
14. 11. 2023K zamyšlení,Tereza Gažiová
Tereza Gážiová: Vedu vás na cestu Pokoje
Maria nám dnes říká, že zlo má vlastnosti větru, který ničí životy. Je to vítr…
14. 11. 2023K zamyšlení,Fra Ljubo Kurtović, OFM
Fra Ljubo Kurtović, OFM: Pokoj je poklad, po kterém touží každé srdce
Podíváme-li se na historii lidstva, vidíme, že neexistuje období, ve kterém by…
14. 11. 2023K zamyšlení,Fra Slavko Barbarić, OFM
Fra Slavko Barbarić, OFM: Zakoušení Boha při Mši svaté
Všechno směřuje právě k tomu, aby mše svatá byla zakoušením Boha, který se…
- 1
- 2